Betlehemské svetlo

 11.12.2019

Tradícia Betlehemského svetla sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme.
Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia – univerzálnych hodnôt, spájajúcich ľudí.

Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku. Novodobá história Betlehemského svetla začala v roku 1986. Betlehemské svetlo je projekt rakúskej verejnoprávnej televízie ORF. Akcia vznikla ako podporná aktivita vianočnej zbierky, ktorú televízia organizovala pre postihnuté deti. Táto televízia sa totiž snažila nejakým zaujímavým spôsobom ozvláštniť program týchto akcií. Potom dostali jej členovia tento nápad Betlehemského svetla. Pred Vianocami poslali do Betlehemu lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do Linzu. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska. Po roku 1989, keď padli totalitné režimy v Európe, sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom, vrátane Slovenska, na ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990.

V Hrubom Šúre bude Betlehemské svetlo skautmi roznášané od 9-tej hodiny. Kto by nebol doma a chcel by svetlo, môže si ho odpáliť od svetla, ktoré bude svietiť pri jaskyni Panny Márie pri kaplnke v Hrubom Šúre.

V Kostolnej pri Dunaji bude svetlo roznášané od 10-tej hodiny.